Denna annons är inte tillgänglig!
Forskarutbildningsämne: Energiteknik
Det finns ett exponentiellt ökande samhällsbehov av satellittjänster för kommunikation, jordobservation och forskning. Detta behov förutsätter raketuppskjutningslösningar som med införande av additiva tillverkningsprocesser och återanvändbarhet bidrar till mer hållbara lösningar och lägre samhällskostnader. Inom Europa finns en ambition att utveckla återanvändningsbara vätskedrivna raketer för vilka bränsle- och syrepumparna drivs av en eller flera turbiner. För att kostnadseffektivt kunna applicera AM på återanvändningsbara turbiner krävs ett särskilt fokus på den ytråhet som produkter tillverkade med additiva tillverkningsmetoder får för att undvika dyra efterbearbetningar. Detta doktorandprojekt kommer att experimentellt och numeriskt undersöka ytråhetens påverkan på aerodynamiska förluster och värmeöverföring, dels i en förenklad uppsättning för en förenklad mätning, dels i en realistisk flödesmiljö i en provturbin. Det övergripande akademiska målet är att bättre förstå inverkan av AM-ytråhet på tryckförlust och värmeövergångstal för flödeskomponenter i roterande strömningsmaskiner.
Detta forskningsprojekt är i samarbete med industrin och finansieras av Rymdstyrelsen.
Handledning: Docent Jens Fridh föreslås som huvudhandledare och Dr. Mauricio Gutierrez Salas som bihandledare. Beslut tas vid antagning.
För att bli antagen till forskarutbildning (kap 7 39 § högskoleförordningen) krävs att den sökande har grundläggande behörighet:
Slutförda kurser eller kursmoduler inom termodynamik, strömningsmekanik och värmeöverföring krävs. Kunskap inom ytråhetsmätningar av additivt tillverkade produkter är en merit.
Utöver ovanstående finns också ett obligatoriskt krav på engelska motsvarande Engelska B/6, läs mer här.
För att lyckas med dina doktorandstudier på KTH behöver du vara målinriktad och ihärdig i ditt arbete. Vid urval av de sökande bedöms förmågan att:
Efter behörighetskraven kommer stor vikt läggas vid personliga egenskaper.
Endast den som antagits till forskarutbildning får anställas som doktorand. Den sammanlagda anställningstiden får inte vara längre än vad som motsvarar utbildning på forskarnivå på heltid under fyra år. En anställd doktorand kan i begränsad omfattning (högst 20 %) utföra vissa arbetsuppgifter inom t.ex. utbildning och administration. En ny anställning som doktorand gäller för högst ett år, anställningen får därefter förnyas med högst två år i taget. Vid studier som ska avslutas med licentiatexamen får den sammanlagda anställningstiden inte vara längre än vad som motsvarar utbildning på forskarnivå på heltid under två år.
Du hittar kontaktuppgifter till fackliga representanter på KTH:s webbsida.
Du hittar kontaktuppgifter till doktorandsektionen på sektionens webbsida.
Du ansöker via KTH:s rekryteringssystem. Du som sökande har huvudansvaret för att din ansökan är komplett när den skickas in.
Ansökan ska vara KTH tillhanda senast sista ansökningsdagen vid midnatt, CET/CEST (Central European Time/Central European Summer Time).
Ansökan ska ha följande innehåll
Strävan efter jämställdhet, mångfald och lika villkor är både en kvalitetsfråga och en självklar del av KTH:s värdegrund
För information om behandling av personuppgifter i samband med rekrytering läs mer här.
Vi undanber oss direktkontakt med bemannings- och rekryteringsföretag samt försäljare av platsannonser.
Anställningsform | Tidsbegränsad anställning |
---|---|
Anställningens omfattning | Heltid |
Tillträde | Enligt överrenskommelse |
Löneform | Månadslön enligt KTH:s avtal för doktorandlöner |
Antal lediga befattningar | 1 |
Sysselsättningsgrad | 100% |
Ort | Stockholm |
Län | Stockholms län |
Land | Sverige |
Referensnummer | M-2023-0515 |
Kontakt |
|
Publicerat | 2023-03-09 |
Sista ansökningsdag | 2023-04-06 |