Denna annons är inte tillgänglig!
Forskarutbildningsämne: Teknik och lärande
Forskargruppen Digitalt lärande, vilken är en del av Institutionen för lärande, undersöker hur teknik kan stödja utbildning och lärande. Forskargruppens styrka är att vi samlar forskare och doktorander som har kompetens inom såväl teknik som pedagogik. Forskningen är ofta designinriktad. Detta innebär att vi forskar om användning av framväxande teknik i lärandesammanhang och utvecklar prototyper och metoder som en del av forskningen. Doktoranden kommer att genomföra sin forskning inom förvaltningsobjektet E-lärande. E-lärande arbetar med att utreda och utvärdera den digitala lärandemiljön vid KTH, samt utbildar och handleder KTH:s lärare.
Fokusområdet för doktoranden kommer vara digital ingenjörsutbildning vid KTH och undersöka förutsättningar och begränsningar för komplementerande och integrerad digital- och campusutbildning. Exempel på aktuella forskningsområden vi är intresserade av att studera är hur man skapar kollaborativ ingenjörsutbildning, användning av digitala möten och video i undervisning, samt bedömning och examination i digitala miljöer. Forskningen kommer vara designinriktad och baseras på det teoretiska ramverket Community of Inquiry.
Handledning: Stefan Stenbom föreslås handleda doktoranden. Beslut tas vid antagning
För att bli antagen till forskarutbildning (kap 7 39 § högskoleförordningen) krävs att den sökande har grundläggande behörighet:
Utöver ovanstående finns också ett obligatoriskt krav på engelska motsvarande Engelska B/6.
För att lyckas med dina doktorandstudier på KTH behöver du vara målinriktad och ihärdig i ditt arbete. Vid urval av de sökande bedöms förmågan att:
Efter behörighetskraven kommer stor vikt läggas vid personliga egenskaper.
Endast den som antagits till forskarutbildning får anställas som doktorand. Den sammanlagda anställningstiden får inte vara längre än vad som motsvarar utbildning på forskarnivå på heltid under fyra år. En anställd doktorand kan i begränsad omfattning (högst 20 %) utföra vissa arbetsuppgifter inom t.ex. utbildning och administration. En ny anställning som doktorand gäller för högst ett år, anställningen får därefter förnyas med högst två år i taget. Vid studier som ska avslutas med licentiatexamen får den sammanlagda anställningstiden inte vara längre än vad som motsvarar utbildning på forskarnivå på heltid under två år.
Kontaktuppgifter till fackliga representanter .
Kontaktuppgifter till doktorandsektionen.
Du ansöker via KTH:s rekryteringssystem. Du som sökande har huvudansvaret för att din ansökan är komplett när den skickas in.
Ansökan ska vara KTH tillhanda senast sista ansökningsdagen vid midnatt, CET/CEST (Central European Time/Central European Summer Time).
Ansökan ska ha följande innehåll
Strävan efter jämställdhet, mångfald och lika villkor är både en kvalitetsfråga och en självklar del av KTH:s värdegrund
För information om behandling av personuppgifter i samband med rekrytering.
Anställningen kan komma att omfatta säkerhetskänslig verksamhet. För att bli behörig behöver du därför klara en eventuell säkerhetsprövning.
Vi undanber oss direktkontakt med bemannings- och rekryteringsföretag samt försäljare av platsannonser.
Anställningsform | Tidsbegränsad anställning |
---|---|
Anställningens omfattning | Heltid |
Tillträde | Enligt överenskommelse |
Löneform | Månadslön enligt KTH:s avtal för doktorandlöner |
Antal lediga befattningar | 1 |
Sysselsättningsgrad | 100% |
Ort | Stockholm |
Län | Stockholms län |
Land | Sverige |
Referensnummer | M-2024-0989 |
Kontakt |
|
Publicerat | 2024-06-05 |
Sista ansökningsdag | 2024-08-15 23:59:59 |